Apr 15, 2026 Остави съобщение

ASTM A252 G3. Спирално заварена стоманена тръба (SSAW стоманена тръба)

info-259-194info-225-225

ASTM A252 Степен 3 Спирално заварени стоманени тръби (SSAW)

Основен преглед

ASTM A252 Клас 3 Спирална дъгово заварена (SSAW) стоманена тръбаенай-висок клас на якоств рамките на спецификацията ASTM A252 за пилоти от стоманени тръби. Той е специално проектиран заприложения за тежки-основиизискващи максимален{0}}носещ капацитет, като високи-сгради, офшорни платформи, големи мостове и дълбоки основи при трудни почвени условия.

Име Обяснение

Част Значение
ASTM ASTM International (Американско общество за изпитване и материали)
A252 Стандартна спецификация за заварени и безшевни стоманени тръбни пилоти
3 клас Theнай-висок клас на якост– минимална граница на провлачване от45 000 psi (310 MPa)
SSAW Спирално дъгово заваряване под флюс – двустранно-заваряване с допълнителен метал; заваръчният шев върви непрекъснато в спирала по дължината на тръбата

Основни спецификации

Атрибут Описание
Стандартен ASTM A252 / A252M – „Стандартна спецификация за заварени и безшевни стоманени тръбни пилоти“
Основна функция Тежко{0}}подпора за структурна основа– постоянни товароносещи-елементи или черупки за отлети-на-бетонни пилоти
Производствен процес Спирално дъгово заваряване под флюс (SSAW) – двустранно автоматично заваряване-
Минимална граница на провлачване 310-345 MPa (45 000-50 000 psi)
Минимална якост на опън 455-480 MPa (66 000-70 000 psi)
Минимално удължение 14-20%(варира според дебелината на стената и дължината на габарита)
Размерна гама (SSAW) 219 mm до 4064 mm(8" до 160") OD – до 3000 mm типично
Дебелина на стената 3,2 mm до 60 mm(общ диапазон 8-30 mm)
Дължина 6 m до 24 m стандарт; налични до 32м
Крайни завършвания Стандарт с равни краища (PE); скосени краища (30 градуса скосяване) за полево заваряване

Химичен състав

ASTM A252 определя само максимални граници за фосфор. И трите степени споделят едни и същи ограничения на състава:

елемент Максимален % Бележки
Въглерод (C) 0,26% (типично) Не се изисква от стандарта
Манган (Mn) 1,60% (типично) Не се изисква от стандарта
Силиций (Si) 0,45% (типично) Не се изисква от стандарта
Фосфор (P) 0.050%(задължително) Стоманата трябва да съдържа не повече от 0,050% фосфор
Сяра (S) 0,030% (типично) Контролиран за заваряемост

Забележка: Стандартът се фокусира върху механичните свойства, а не върху стриктния химичен състав. Производителите могат да добавят микро-легиращи елементи (Nb, V, Ti) за усъвършенстване на зърното.

Сравнение на механичните свойства

Степен Степен на провлачване (мин.) Якост на опън (мин.) Удължение (мин.) Сила срещу степен 1
1 клас 205 MPa (30 000 psi) 345 MPa (50 000 psi) 30% Базово ниво
2 клас 240 MPa (35 000 psi) 415 MPa (60 000 psi) 25% +17% добив
3 клас 310-345 MPa (45 000-50 000 psi) 455-480 MPa (66 000-70 000 psi) 14-20% +51-68% добив

източник:

Допустими отклонения на размерите

Параметър Толерантност
Външен диаметър (OD по-малък или равен на 508 mm) ±1% или ±1,0 mm (което от двете е по-голямо)
Външен диаметър (OD > 508 mm) ±1% или ±4,0 mm (което от двете е по-голямо)
Дебелина на стената +15% / -12,5% от номинала
Тегло +15% / -5% от теоретичното тегло
Прямост По-малко или равно на 0,1% от общата дължина

Наличен типичен размер (SSAW):

OD (инч) OD (mm) Диапазон на дебелината на стената (mm)
16" 406 8.0 - 14.0
20" 508 8.0 - 16.0
24" 610 8.0 - 18.0
30" 762 8.0 - 21.0
36" 914 9.0 - 24.0
40" 1016 9.0 - 26.0
48" 1219 10.0 - 28.0
56" 1422 10.0 - 29.0
60" 1524 10.0 - 30.0
64" 1626 10.0 - 30.0
72" 1829 10.0 - 30.0

източник:

Производствен процес на SSAW за 3 клас

Спиралните заварени тръби съгласно ASTM A252 се произвеждат по следния процес:

стъпка Описание
1. Подготовка на суровината Стоманените рулони, отговарящи на изискванията за клас 3, са нивелирани и фрезовани по ръбовете-; често използва TMCP (термо-обработена с механичен контрол) стомана за подобрен баланс на здравина-издръжливост
2. Подготовка на ръба Ръбовете на лентата са фрезовани за правилно заваряване
3. Оформяне на спирала Стоманената лента непрекъснато се оформя в цилиндрична форма под определен ъгъл на спиралата
4. Заваряване под флюс Дву{0}}странно автоматично заваряване под флюс(отвътре и отвън) създава спираловиден шев с пълно проникване
5. Предварително загряване/Междупроходен контрол 100-150 градуса обикновено са необходими за предотвратяване на водородно напукване в стомана с висока якост
6. Заварете NDT 100% ултразвукова проверка (UT)задължително за 3 клас
7. Хидростатично изпитване По избор според ASTM A252; може да се изпълни по договаряне
8. Крайна обработка Гладки или скосени краища за полево заваряване

Изисквания за тестване и инспекция

Тип тест Изискване Бележки
Химичен анализ За топлинна партида Наложен е лимит на фосфор
Тест на опън На лот Проверява провлачването и якостта на опън
Тест за сплескване Задължително Проверява пластичността и целостта на заваръчния шев
Тест за огъване Задължително– Тест за огъване на 180 градуса върху заваръчен образец Проверява пластичността на заваръчния шев
Хидростатичен тест По избор според ASTM A252 Не е задължително за набивни тръби
Ултразвукова инспекция (UT) 100% заваръчен шев Задължително за 3 клас
Проверка на размерите 100% Съгласно допустимите отклонения на ASTM A252
Сертификат за изпитване на мелница EN 10204 Тип 3.1B Предоставя се с пълни резултати от теста

Приложения

Степен 3 е първокласният избор за най-взискателните приложения за основа:

Приложение Описание
High-Rise Buildings (>50 истории) Дълбоки основи за небостъргачи; пилотни основи със сърцевинни тръби, изискващи максимална товароносимост
Офшорни платформи Морски конструкции, изискващи високо съотношение-към-тегло; издържа на динамични вълни и приливни сили
Големи мостове Main pier pile foundations for cross-river/sea bridges; load-bearing capacity >3000 kN общ
Сеизмични зони Конструкции, изискващи повишена енергийна абсорбция и пластичност
Дълбоководни морски структури Пристанища, докове, кейове в предизвикателна морска среда
Основи на тежката промишленост Фундаменти на оборудване, изискващи максимална товароносимост
Екстремни почвени условия Много меки или нестабилни почви, изискващи максимална носимоспособност
Мелиорация Крайбрежни насипи, мелиоративни прегради

Ръководство за избор на степен

Степен Сила на провлачване Най-добро за
1 клас 205 MPa (30 ksi) Приложения с леко{0}}натоварване, добри почвени условия, временни конструкции, най-икономични
2 клас 240 MPa (35 ksi) Най-често срещаните– средно{0}}етажни сгради, основи на мостове, общи пилоти
3 клас 310-345 MPa (45-50 ksi) Тежко{0}}приложения, големи мостове, офшорни платформи, сеизмични зони, дълбоки основи

Предимства на SSAW за пилоти от степен 3

Предимство Описание
Най-висока сила 45 000-50 000 psi добив – 51-68% по-висок от клас 1, позволяващ до 40% по-малко пилоти за същото натоварване
Превъзходна товароносимост Максимална{0}}носеща способност на пилот – идеален за дълбоки основи в трудна почва
Спирално разпределение на напрежението Спиралната заварка разпръсква напрежението по-равномерно по време на забиване на пилоти – 15-20% по-висока якост на аксиален натиск от правия шев
Отлично съпротивление при шофиране Издържа на тежко шофиране през трудни пластове (камъни, плътен пясък, ледников тил) без повреди
Възможност за голям диаметър SSAW произвежда тръби от 8" до 160" OD – идеални за голям-диаметър и тежки{3}}натоварвания
Дебели стени Дебелината на стената до 60 мм осигурява изключителна товароносимост-
100% UT инспекция Задължителната ултразвукова проверка на заваръчния шев гарантира качеството
Дълги дължини До 32 m дължини намаляват изискванията за снаждане на място

Опции за покритие

За постоянни конструкции посочете подходящи покрития въз основа на условията на околната среда:

Тип покритие Най-добро за Оценка на експлоатационния живот
3LPE (3-слоен полиетилен) Заровени купчини, сурови условия 50+ години
FBE (Fusion Bonded Epoxy) Морска зона/зона на пръски, заровени купчини 30+ години
Катран епоксид Морска среда 40+ години
Покритие за бетонно тегло (CWC) Офшорни/подводни пилоти Отрицателна плаваемост, механична защита
Епоксидна смола / стъклени люспи Корозивни среди Сух филм По-голям или равен на 300 μm за устойчивост на солена корозия
Горещо галванизирано- Надземни-приложения 20+ години в офшорни среди
Битумно покритие Погребан сервиз Разходо{0}}ефективна защита

Важни съображения

1. Клас 3 срещу по-ниски класове

1 клас: приложения с леко-натоварване, добри почвени условия, временни конструкции

2 клас: Най-често срещаният клас – средно{0}}етажни сгради, общи пилоти

3 клас: Премиум клас– приложения с тежко{0}}натоварване, дълбоки фундаменти, морски конструкции, сеизмични зони

2. Изисквания за заваряемост

По-високият въглероден еквивалент на степен 3 (обикновено 0,40-0,48%) налагастриктно спазване на квалифицирани процедури за заваряване :

Температура на предварително загряване: обикновено се изисква 100-150 градуса

Междупроходен температурен контрол

Квалифициран WPS за полево снаждане

Препоръчва се проверка след{0}}заваряване

3. Допълнителни изисквания

За критични приложения посочете незадължителни допълнителни изисквания:

S1: Тест за удар на Шарпи V-Notch (за ни-температурни приложения; типично 27J при -20 градуса )

S4: Ултразвуков тест за ламиниране (откриване на несъвършенства на плочата)

S5: Подобрен тест за огъване (за тежки условия на шофиране)

S6: Чрез-тестване на дебелината (проверка на свойствата на посоката Z-за дебели стени)

4. Съображения относно оборудването за шофиране

Чукове с по-висока енергияобикновено са необходими поради по-висока якост

Дизайн на обувки за шофиране: Подсилени, често заварени от по-висок клас стомана, за да се предотврати образуването на гъби

Мониторинг на стреса: Препоръчва се анализатор за набиване на пилоти (PDA), за да се гарантира, че напреженията остават под допустимите граници

Снаждане: Челни заварки с пълно проникване с подложка за поддържане на здравина

5. Икономически фактори

Премия за материални разходи: 25-40% над степен 2, 60-100% над степен 1

Сложност на изработката: По-високо поради управлението на заваряването

Време за изпълнение: 6-10 седмици типично (по-дълго от по-ниските класове)

Смекчаване: Оптимизирайте дизайна на пилоти, за да използвате пилоти с по-малко/по-голям капацитет – може да намали общите разходи за фундамент

6. Без задължително хидростатично изпитване

ASTM A252 правинеизискват хидростатично изпитване, тъй като пилотните тръби са пълни с бетон и не се използват за пренос на течности

Това се различава от стандартите за тръби под налягане като API 5L или ASTM A53

7. Проверка-от трета страна

Наличните услуги за проверка включват SGS, BV, Lloyds

Резюме

ASTM A252 Клас 3 Спирална дъгово заварена (SSAW) стоманена тръбаепървокласна спецификация с най-висока якостза пилоти от стоманени тръби в фундаментни конструкции. С минимална граница на провлачване от45 000-50 000 psi (310-345 MPa)51-68% по-висока от степен 1– и якост на опън на66 000-70 000 psi (455-480 MPa), Степен 3 е най-добрият избор за приложения с тежко-натоварване, изискващи максимална структурна цялост.

Ключови характеристики:

Стандарт на материала: ASTM A252 клас 3 – най-висок клас на якост за набиване

Граница на провлачване: минимум 310-345 MPa (45 000-50 000 psi) – 51-68% по-високо от степен 1

Якост на опън: минимум 455-480 MPa (66 000-70 000 psi)

Удължение: минимум 14-20% – подходяща пластичност за монтаж

Производство на SSAWпроизвежда тръби от8" до 160" ODс дебелина на стената до60 мм

Двустранно-заваряванесъздава единичен високо{0}}качествен заваръчен елемент

100% ултразвукова проверкана заваръчния шев е задължителен за степен 3

Задължителен тест за огъване– критичен за приложения за натрупване

Не се изисква хидростатичен тест– тръбите са запълнени с бетон, не се използват за пренос на течности

Премиум изборза най-взискателните приложения на основата

Често срещаните приложения включват:

Основи на-високи сгради (небостъргачи)

Офшорни платформи и морски съоръжения

Големи стълбове на мостове и пресичащи{0}}морски мостове

Сеизмични зони, изискващи повишено усвояване на енергия

Дълбоки основи при екстремни почвени условия

Тежки промишлени основи

При поръчка посочете:ASTM A252 клас 3, SSAW (спирално дъгово заварено под флюс), размер (OD x WT), дължина, крайно покритие (обикновено/скосено), изисквания за покритие (FBE/3LPE/епоксидно/поцинковано), допълнителни изисквания (ако е необходимо) и сертификат за изпитване на мелница съгласно EN 10204 тип 3.1B. За най-взискателните проекти, помислете за уточняванеинспекция-от трета страна и изпитване на удар на Шарпи (S1)за осигуряване на пълно съответствие с изискванията на проекта.

Изпрати запитване

whatsapp

Телефон

Имейл

Запитване