

Стоманена тръба API 5L PSL1 X56 ERW
Основен преглед
Стоманена тръба API 5L PSL1 клас X56 ERW (електрическосъпротивително заварена)е тръбопровод от въглеродна стомана със средна{0}}якост, разположен между X52 и X60 в стълба за клас API 5L. Обозначението "X56" показва минимална граница на провлачване от56 000 psi (386-390 MPa), предлагайки приблизително8% по-висока якост от X52и служи като ценово{0}}ефективен междинен вариант, когато X52 е под-силата, но X60 би бил над-посочен.
Обозначението се разбива по следния начин:
API 5L: Спецификация на Американския петролен институт за тръбопровод
PSL1: Ниво на продуктова спецификация 1 (стандартно ниво на качество с основни изисквания)
X56: Клас, показващ минимална граница на провлачване от 56 ksi (390 MPa)
ERW: Електросъпротивителна заварка – тръба, образувана от стоманена рулона и заварена надлъжно без допълнителен метал
Основни спецификации
| Параметър | Спецификация |
|---|---|
| Стандартен | API 5L (в съответствие с ISO 3183) |
| Ниво на спецификация на продукта | PSL1 |
| Степен | X56 (L390 в ISO нотация) |
| Минимална граница на провлачване | 390 MPa (56 600 psi) |
| Минимална якост на опън | 490 MPa (71 100 psi) |
| Удължение | По таблица API 5L (варира според дебелината на стената) |
| Тип производство | ERW (Електросъпротивително заварени) / HFW |
| Размерна гама (ERW) | 14" до 24" (355,6 mm до 609,6 mm) OD; също налични от 1/2" до 26" |
| Дебелина на стената | До 25,4 mm; График от 10 до 160, STD, XS |
| Дължина | 3 m до 22 m (стандартно: 5,8/6/11,8/12 m, SRL, DRL) |
| Крайни завършвания | Гладки краища, скосени краища, резбовани краища |
Химичен състав (PSL1 заварена тръба)
| елемент | Максимален % | Бележки |
|---|---|---|
| Въглерод (C) | 0.26-0.28% | 0,26% за заварени тръби; 0,28% за безшевни |
| Манган (Mn) | 1.40% | Може да се увеличи, ако въглеродът се намали |
| Силиций (Si) | 0.40-0.45% | Дезоксидант |
| Фосфор (P) | 0.030% | Контролиран за заваряемост |
| Сяра (S) | 0.030% | Контролиран за издръжливост |
| хром (Cr) | 0.50% | Остатъчен |
| Никел (Ni) | 0.50% | Остатъчен |
| Мед (Cu) | 0.50% | Остатъчен |
| Молибден (Mo) | 0.15% | Остатъчен |
| Nb+V+Ti | 0,15% общо | Микро{0}}легиращи елементи |
Забележка: За всяко намаление от 0,01% под определеното максимално съдържание на въглерод се разрешава увеличение от 0,05% над определеното максимално съдържание на манган до максимум 1,65%.
Механични свойства (PSL1)
| Собственост | Изискване |
|---|---|
| Степен на провлачване (мин.) | 390 MPa (56 600 psi) |
| Граница на провлачване (макс.) | Не е посочено за PSL1 |
| Якост на опън (мин.) | 490 MPa (71 100 psi) |
| Якост на опън (макс.) | Не е посочено за PSL1 |
| Якост на опън на заваръчния шев (мин.) | 490 MPa |
| Съотношение-отношение-на опън | Не е посочено за PSL1 |
| Удължение | По таблица API 5L; обикновено По-голямо или равно на 19% |
| Въздействие на Шарпи | Не се изисква за PSL1– само PSL2 изисква задължително изпитване на удар |
Сравнение на степени: X56 спрямо съседни степени
| Степен | Степен на провлачване (мин.) | Якост на опън (мин.) | Относителна сила срещу X56 | Типично приложение |
|---|---|---|---|---|
| B | 241 MPa (35 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | -38% | Събиране на ниско{0}}налягане, комунални услуги |
| X42 | 290 MPa (42 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | -26% | Събирателни линии, разпределение |
| X46 | 320 MPa (46 ksi) | 435 MPa (63 ksi) | -18% | Средно{0}}събиране на налягане |
| X52 | 359-360 MPa (52 ksi) | 455-460 MPa (66 ksi) | -8% | Общо предаване |
| X56 | 390 MPa (56 ksi) | 490 MPa (71 ksi) | Базово ниво | Предаване на-високо налягане |
| X60 | 414 MPa (60 ksi) | 517-520 MPa (75 ksi) | +6% | Трансмисия под високо{0}}налягане |
| X65 | 448-450 MPa (65 ksi) | 531-535 MPa (77 ksi) | +15% | Високо{0}}налягане, в морето |
*X56 предлага приблизително 8% по-висока граница на провлачване от X52 и служи като ценово-ефективен междинен вариант, когато X52 е под -якост, но X60 би бил над-специфичен.*
Допустими отклонения на размерите
| Параметър | Гама размери | Толерантност |
|---|---|---|
| Тяло на тръбата OD | 219.1-457 мм | ±0.75% |
| Тяло на тръбата OD | 508-610 мм | ±0.75% |
| Краища на тръбите (219,1-273,1 мм) | - | +1.6 mm / -0,4 mm |
| Краища на тръбите (274-320 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm |
| Краища на тръбите (323,9-457 мм) | - | +2.4 mm / -0,8 mm |
| Дебелина на стената (508-610 mm) | - | +19.5% / -8% |
| Дебелина на стената (обща) | Всички размери | +15% / -12,5% типично |
Производствен процес на ERW
Стоманената тръба ERW е заварена с електроустойчиво съпротивление тръба с прав шев, произведена чрез непрекъснат процес:
Размотаване– Стоманената рулона се развива и нивелира
Подготовка на ръба– Ръбовете на лентата са фрезовани за правилно заваряване
Формиране– Стоманената лента е студено-формована в цилиндрична форма
Електрическо индукционно заваряване– Високо{0}}честотното заваряване съединява ръбове без допълнителен метал
Термична обработка– Заваръчният шев е нормализиран, за да се подобри структурата на зърната (приблизително 910 градуса - 930 градуса )
Оразмеряване– Тръбата преминава през оразмеряващи ролки за постигане на крайни размери
NDT– 100% без{1}}разрушителен тест (ултразвуков или вихров ток) на заваръчния шев
Хидростатично изпитване– Всяка тръба е индивидуално тествана за целостта на налягането
Край на довършването– Подготвени краища (обикновени, скосени или с резба)
Изисквания за тестване (PSL1)
| Тип тест | Изискване | Бележки |
|---|---|---|
| Химичен анализ | За топлинна партида | Проверява ограниченията на състава |
| Тест на опън | На лот | Проверява провлачването и якостта на опън |
| Тест за сплескване | Изисква се за ERW тръба | Проверява пластичността |
| Тест за огъване / Насочван{0}}тест за огъване | Задължително | Проверява целостта на заваръчния шев |
| Хидростатичен тест | Всяка тръба е индивидуално тествана | Проверка на целостта на налягането |
| NDT (ултразвуков/вихров ток) | Проверка на заваръчния шев | Стандартна практика; 100% проверка |
| Изпитване на удар (V-прорез на Шарпи) | Не се изисква за PSL1 | Само PSL2 изисква задължително изпитване на удар |
Общи приложения
| Приложение | Описание |
|---|---|
| Пренос на нефт и газ | Тръбопроводи със средно{0}}до-високо налягане за суров нефт, природен газ и рафинирани продукти |
| Линии за събиране на природен газ | Свързване на кладенци към преработвателни съоръжения за градско или регионално разпределение на газ |
| Водопреносна мрежа | Общински и промишлени водопроводи с голям-диаметър |
| Тръбопроводи за индустриални процеси | Рафинерии, химически заводи, производство на електроенергия |
| Събиращи и поточни линии | Операции на нефт и газ нагоре по веригата |
| Структурни приложения | Сграда, мост, механична конструкция |
| Тръбопроводна станция | Компресорни станции, помпени станции, измервателни съоръжения |
Сравнение на PSL1 срещу PSL2 за X56
| Характеристика | PSL1 | PSL2 | Значение |
|---|---|---|---|
| Въглерод (C) макс | 0.26-0.28% | 0.24% | По-добра заваряемост, по-ниска твърдост в HAZ |
| Сяра (S) макс | 0.030% | 0.015% | 50% намаление– критичен за издръжливостта |
| Фосфор (P) макс | 0.030% | 0.025% | Подобрена якост и заваряемост |
| Сила на провлачване | само 390 MPa мин | Диапазон 390-545 MPa | Предотвратява прекалено{0}}здравите материали |
| Якост на опън | само 490 MPa мин | Диапазон 490-760 MPa | Осигурява постоянни механични свойства |
| Съотношение-отношение-на опън | Не е посочено | По-малко или равно на 0,93 макс | Осигурява адекватна пластичност |
| Тестване на удар | Не се изисква | Задължително(40J при -20 градуса) | Гарантира издръжливост при ниски{0}}температури |
| Въглероден еквивалент | Не се изисква | Изчислено и контролирано | Осигурява добра заваряемост на място |
| NDT изисквания | Стандартен | По-строги | По-добро откриване на дефекти |
| Типична употреба | Общо обслужване | Критична услуга, кисела услуга, ниска температура |
Ключови предимства
| Предимство | Описание |
|---|---|
| По-висока здравина от X52 | 8% по-висока граница на провлачване позволява по-високо работно налягане или намалена дебелина на стената |
| Ценова-ефективна междинна степен | Икономична алтернатива, когато X52 е под-силата, но X60 ще бъде над-специфично |
| Отлична заваряемост | Ниският въглероден еквивалент осигурява добра заваряемост на място |
| Добра обработваемост | По-лесно за извършване на периферно заваряване и обработка на-на място в сравнение със стомани от по-висок-клас |
| Широка наличност | Произвежда се от големи производители в размери от 14" до 24" OD |
| Двойна сертификация | Често двойно{0}}сертифицирани с други стандарти за общи тръбопроводни приложения |
Важни съображения
1. Ограничения на размера
Производството на ERW за X56 обикновено се предлага в14" до 24" (355,6 mm до 609,6 mm) OD
По-малки диаметри може да се предлагат от някои производители; по-големите диаметри изискват производство на LSAW или SSAW
2. Избор на PSL1 срещу PSL2
PSL1: Подходящо за общо обслужване, водопроводи, не-критични приложения
PSL2: Изисква се за ниско{0}}температурно обслужване, кисело обслужване (H₂S среда), регулирани тръбопроводи (FERC, DOT) и критични приложения
3. Условия за доставка
PSL1 X56 може да се достави при следните условия:
Както-навит
Нормализиращо търкаляне
Нормализиращо формоване
Нормализирано
Нормализирано и темперирано
Закалени и темперирани
4. Еквивалентни оценки
ISO 3183: L390
GB/T 9711: L390
5. Опции за покритие
Черно (голо): Стандартно покритие на мелницата
3LPE (3-слоен полиетилен): Най-често срещан за вкопани тръбопроводи
FBE (Fusion Bonded Epoxy): Защита от корозия
Катран епоксид: Тежка-защита
Лак/Масло против-ръжда: Временна защита по време на транспортиране
6. Сертификат за изпитване на мелница
Обикновено се предоставя катоEN 10204 Тип 3.1Bс пълни резултати от теста
Проверка от-трета страна (SGS, BV, Lloyds) се предлага при поискване
7. Индустриална бележка
X56 е средно{1}}здрава стомана-по-здрава от X42 и X52, но по-слаба от X65 и X70-предлага добри икономически предимства за приложения, изискващи по-висок капацитет на налягане от X52 без цената на X60 .
Резюме
Стоманена тръба API 5L PSL1 клас X56 ERWе тръбопровод със средна-якост, който запълва празнината между X52 и X60 в стълбата на клас API 5L. С минимална граница на провлачване от56 000 psi (390 MPa)– приблизително8% по-висока от X52– предлага ценово{0}}ефективна междинна опция за приложения, изискващи по-висок капацитет под налягане от X52, без добавената цена на X60 .
Ключови характеристики:
Предлага се вPSL1ниво на качество за общи сервизни приложения
Произведено отERW процес– размери от 14" до 24" OD
Няма задължителен тест за въздействие– подходящ за приложения при температура на околната среда
Отлична заваряемостс нисък въглероден еквивалент
Добра обработваемостза -периферентно заваряване и обработка на място
Често срещаните приложения включват:
Нефто- и газопроводи
Мрежи за събиране и разпределение на природен газ
Водопроводи и тръбопроводи за промишлени процеси
Тръбопроводна станция и терминални тръбопроводи
При поръчка посочете:Стоманена тръба API 5L PSL1 клас X56 ERW, размер (OD x WT), дължина, крайно покритие и изисквания за покритие. За приложения, изискващи гарантирана издръжливост при ниски-температури, по-строги химични контроли или устойчивост на киселини, посочетеAPI 5L PSL2 Клас X56вместо това.





