

API 5L PSL1 X52 ERW стоманена тръба
Основен преглед
Стоманена тръба API 5L PSL1 клас X52 ERW (електрическосъпротивително заварена)е индустриалният стандарт за заварени тръбопроводи със средна{0}}якост в приложения за пренос на нефт и газ. Обозначението "X52" показва минимална граница на провлачване от52 000 psi (359-360 MPa), което го прави най-често посочваният клас за тръбопроводи за природен газ и системи за пренос на въглеводороди със средно-налягане в световен мащаб.
Обозначението се разбива по следния начин:
API 5L: Спецификация на Американския петролен институт за тръбопровод
PSL1: Ниво на продуктова спецификация 1 (стандартно ниво на качество с основни изисквания)
X52: Клас, показващ минимална граница на провлачване от 52 ksi (359 MPa)
ERW: Електросъпротивителна заварка – тръба, образувана от стоманена рулона и заварена надлъжно без допълнителен метал
Основни спецификации
| Параметър | Спецификация |
|---|---|
| Стандартен | API 5L (46-то издание, в съответствие с ISO 3183) |
| Ниво на спецификация на продукта | PSL1 |
| Степен | X52 (L360 в ISO нотация) |
| Минимална граница на провлачване | 359-360 MPa (52 000-52 200 psi) |
| Минимална якост на опън | 455-460 MPa (66 000-66 700 psi) |
| Удължение | По таблица API 5L (варира според дебелината на стената) |
| Тип производство | ERW (Електросъпротивително заварени) / HFW |
| Диапазон на размерите (OD) | 21,3 mm до 660 mm (1/2" до 26") – ERW доминиращ до 24-26" |
| Дебелина на стената | 1,8 mm до 22,2 mm; График от 10 до 160, STD, XS, XXS |
| Дължина | 5 m до 14 m; SRL, DRL; 5,8 м, 6 м, 11,8 м, 12 м стандарт |
| Крайни завършвания | Гладки краища, скосени краища, резбовани краища |
Химичен състав (PSL1 заварена тръба)
| елемент | Максимален % | Бележки |
|---|---|---|
| Въглерод (C) | 0.28% | Осигурява здравина, като същевременно запазва заваряемостта |
| Манган (Mn) | 1.40% | Повишава силата и издръжливостта |
| Фосфор (P) | 0.030% | Контролиран за заваряемост |
| Сяра (S) | 0.030% | Контролиран за издръжливост и цялост на заваръчния шев |
| Силиций (Si) | 0.40% | Дезоксидант |
| Ванадий (V) | 0,10% макс | Микро{0}}легиране (когато се използва) |
| Ниобий (Nb) | 0,05% макс | Микро{0}}легиране (когато се използва) |
| Титан (Ti) | 0,04% макс | Микро{0}}легиране (когато се използва) |
*Забележка: За всяко намаление от 0,01% под определеното максимално съдържание на въглерод се разрешава увеличение от 0,05% над определеното максимално съдържание на манган до максимум 1,65%. Общото съдържание на микро-легиращи елементи (Nb+V+Ti) не надвишава 0,15% .*
Механични свойства (PSL1)
| Собственост | Изискване |
|---|---|
| Степен на провлачване (мин.) | 359-360 MPa (52 000-52 200 psi) |
| Граница на провлачване (макс.) | Не е посочено за PSL1 |
| Якост на опън (мин.) | 455-460 MPa (66 000-66 700 psi) |
| Якост на опън (макс.) | Не е посочено за PSL1 |
| Съотношение-отношение-на опън | Не е посочено за PSL1 |
| Удължение | По таблица API 5L (варира според дебелината на стената) |
| Въздействие на Шарпи | Не се изисква за PSL1– само PSL2 изисква задължително изпитване на удар |
| твърдост | Не е посочено за PSL1 |
Допустими отклонения на размерите
| Параметър | Гама размери | Толерантност | Източник |
|---|---|---|---|
| Тяло на тръбата OD | 219.1-457 мм | ±0.75% | |
| Тяло на тръбата OD | 508-610 мм | ±0.75% | |
| Краища на тръбите (219,1-273,1 мм) | - | +1.6 mm / -0,4 mm | |
| Краища на тръбите (274-320 mm) | - | +2.4 mm / -0,8 mm | |
| Краища на тръбите (323,9-457 мм) | - | +2.4 mm / -0,8 mm | |
| Дебелина на стената (508-610 mm) | - | +19.5% / -8% |
Сравнение на степени: X52 спрямо съседни степени
| Степен | Степен на провлачване (мин.) | Якост на опън (мин.) | Относителна сила срещу X52 | Типично приложение |
|---|---|---|---|---|
| B | 241 MPa (35 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | -33% | Събиране на ниско{0}}налягане, комунални услуги |
| X42 | 290 MPa (42 ksi) | 414 MPa (60 ksi) | -19% | Събирателни линии, разпределение |
| X46 | 317 MPa (46 ksi) | 435 MPa (63 ksi) | -12% | Средно{0}}събиране на налягане |
| X52 | 359 MPa (52 ksi) | 455-460 MPa (66 ksi) | Базово ниво | Предаване, събиране, процес – НАЙ-ЧЕСТИТЕ |
| X56 | 386 MPa (56 ksi) | 490 MPa (71 ksi) | +8% | Преносни тръбопроводи |
| X60 | 414 MPa (60 ksi) | 517 MPa (75 ksi) | +15% | Трансмисия под високо{0}}налягане |
| X65 | 448 MPa (65 ksi) | 531 MPa (77 ksi) | +25% | Високо{0}}налягане, в морето |
| X70 | 483 MPa (70 ksi) | 565 MPa (82 ksi) | +35% | Дълги-разстояния, високо-налягане |
*X52 е преходният клас между системи за събиране на ниско-налягане и тръбопроводи за пренос на високо{2}}налягане, предлагащ доказан баланс на здравина, заваряемост и цена.*
Производствен процес на ERW
Стоманената тръба ERW е заварена с електроустойчиво съпротивление тръба с прав шев, произведена чрез непрекъснат процес:
Размотаване– Стоманената рулона се развива и нивелира
Подготовка на ръба– Ръбовете на лентата са фрезовани за правилно заваряване
Формиране– Стоманената лента е студено-формована в цилиндрична форма
Електрическо индукционно заваряване– Високо{0}}честотното заваряване съединява ръбове без допълнителен метал
Термична обработка– Заваръчният шев е нормализиран, за да се подобри структурата на зърната
Оразмеряване– Тръбата преминава през оразмеряващи ролки за постигане на крайни размери
NDT– 100% без{1}}разрушителен тест (ултразвуков или вихров ток) на заваръчния шев
Хидростатично изпитване– Всяка тръба е индивидуално тествана за целостта на налягането
Край на довършването– Подготвени краища (обикновени, скосени или с резба)
Изисквания за тестване (PSL1)
| Тип тест | Изискване | Бележки |
|---|---|---|
| Химичен анализ | За топлинна партида | Проверява ограниченията на състава |
| Тест на опън | На лот | Проверява провлачването и якостта на опън |
| Тест за сплескване | Изисква се за ERW тръба | Проверява пластичността |
| Тест за огъване | Задължително | Проверява целостта на заваръчния шев |
| Хидростатичен тест | Всяка тръба е индивидуално тествана | Проверка на целостта на налягането |
| NDT (ултразвуков/вихров ток) | Проверка на заваръчния шев | Стандартна практика; 100% проверка |
| Изпитване на удар (V-прорез на Шарпи) | Не се изисква за PSL1 | Само PSL2 изисква задължително изпитване на удар |
Общи приложения
| Приложение | Описание |
|---|---|
| Пренос на нефт и газ | Тръбопроводи със средно до високо-налягане за суров нефт, природен газ и рафинирани продукти |
| Линии за събиране на природен газ | Свързване на кладенци към преработвателни съоръжения |
| Тръбопроводна станция и терминален тръбопровод | Компресорни станции, помпени станции, измервателни съоръжения |
| Водопреносна мрежа | Общински и промишлени водопроводи с голям-диаметър |
| Тръбопроводи за индустриални процеси | Рафинерии, химически заводи, производство на електроенергия |
| Събиращи и поточни линии | Операции на нефт и газ нагоре по веригата |
| Структурни приложения | Мебели, сгради, мостове, механични конструкции |
Сравнение на PSL1 срещу PSL2 за X52
| Характеристика | PSL1 | PSL2 | Значение |
|---|---|---|---|
| Въглерод (C) макс | 0.28% | 0.24% | По-добра заваряемост, по-ниска твърдост в HAZ |
| Сяра (S) макс | 0.030% | 0.015% | 50% намаление– критичен за здравина и HIC устойчивост |
| Фосфор (P) макс | 0.030% | 0.025% | Подобрена якост и заваряемост |
| Сила на провлачване | Само мин. (359 MPa) | Мин. и Макс. (359-531 MPa) | Предотвратява прекалено{0}}здравите материали |
| Якост на опън | Само мин. (460 MPa) | Мин. и Макс. (460-760 MPa) | Осигурява постоянни механични свойства |
| Съотношение-отношение-на опън | Не е посочено | По-малко или равно на 0,93 макс | Осигурява адекватна пластичност |
| Тестване на удар | Не се изисква | Задължителнопри определена температура | Гарантира издръжливост при ниски{0}}температури |
| Въглероден еквивалент | Не се изисква | Изчислено и контролирано | Осигурява добра заваряемост на място |
| NDT изисквания | Стандартен | По-строги | По-добро откриване на дефекти |
| Типична употреба | Общо обслужване, водопроводи, не-критично | Критична услуга, кисела услуга, ниска температура |
Ключови предимства
| Предимство | Описание |
|---|---|
| Оптимален баланс | Предлага най-добрия баланс на здравина, заваряемост и цена сред класовете API 5L |
| По-висока якост от степен B | 47% по-висока граница на провлачване от степен B (359 MPa срещу . 245 MPa) |
| Рентабилен- | Процесът ERW осигурява икономично производство за размери до 24" |
| Отлична заваряемост | Контролираната химия осигурява добра заваряемост на полето; нисък въглероден еквивалент |
| Широка наличност | На склад в световен мащаб в обичайни размери и графици |
| Двойна сертификация | Често двойно{0}}сертифицирани с ASTM A53 степен B за общи тръбопроводни приложения |
Важни съображения
1. Ограничения на размера
Производството на ERW обикновено се ограничава до24-26 инча (610 mm) OD
По-големите диаметри изискват производство на LSAW или SSAW
2. Избор на PSL1 срещу PSL2
PSL1: Подходящо за общо обслужване, водопроводи, не-критични приложения
PSL2: Изисква се за ниско{0}}температурно обслужване, кисело обслужване (H₂S среда), регулирани тръбопроводи (FERC, DOT) и критични приложения
3. Еквивалентни оценки
ISO 3183: L360
GB/T 9711: L360
DNV OS-F101: Клас 360 / 450
CSA Z245: Клас 360
EN 10208-2: L360MB
4. Условия за доставка (PSL1)
PSL1 X52 може да се достави при следните условия:
Както-навит
Нормализирано
Нормализиране формира
Термомеханични валцувани
5. Опции за покритие
Черно (голо): Стандартно покритие на мелницата
3LPE (3-слоен полиетилен): Най-често срещан за вкопани тръбопроводи
FBE (Fusion Bonded Epoxy): Защита от корозия
Катран епоксид: Тежка-защита
Лак/Масло против-ръжда: Временна защита по време на транспортиране
6. Сертификат за изпитване на мелница
Обикновено се предоставя катоEN 10204 Тип 3.1Bс пълни резултати от теста
Проверка от-трета страна (SGS, BV, Lloyds) се предлага при поискване
7. Индустриална бележка
Сравнително проучване от 2024 г. установи, че стойностите на въздействието на Шарпи на безшевни тръби обикновено са по-високи от тези на ERW тръби поради металургични фактори като размер на зърното, не-метални включвания, разслоявания и микроструктури.
Резюме
Стоманена тръба API 5L PSL1 клас X52 ERWе индустриалният стандарт за заварени тръбопроводи със средна{0}}якост в приложения за пренос на нефт и газ. С минимална граница на провлачване от52 000 psi (359-360 MPa)– приблизително47% по-висока от степен B– предлага оптимален баланс между здравина, заваряемост и цена за тръбопроводни системи със средно{0}}налягане.
Ключови характеристики:
Предлага се вPSL1ниво на качество за общи сервизни приложения
Произведено отERW процес– размери от 1/2" до 24-26" OD
Няма задължителен тест за въздействие– подходящ за приложения при температура на околната среда
Отлична заваряемостс нисък въглероден еквивалент
Най-често срещаният класза тръбопроводи за природен газ и пренос на въглеводороди със средно{0}}налягане
Често срещаните приложения включват:
Нефто- и газопроводи
Мрежи за събиране и разпределение на природен газ
Тръбопроводна станция и терминални тръбопроводи
Водопроводи и тръбопроводи за промишлени процеси
При поръчка посочете:Стоманена тръба API 5L PSL1 клас X52 ERW, размер (OD x WT), дължина, крайно покритие и изисквания за покритие. За приложения, изискващи гарантирана издръжливост при ниски-температури, по-строги химични контроли или устойчивост на киселини, посочетеAPI 5L PSL2 Клас X52вместо това.





