

API 5L PSL1 клас B двустранна стоманена тръба за заваряване под флюс (DSAW)
Основен преглед
Стоманена тръба API 5L PSL1 клас B DSAW (двустранно електродъгово заваряване под флюс)е стандартна тръбопроводна тръба от въглеродна стомана, произведена по спецификация на Американския петролен институт за тръбопроводни транспортни системи. Обозначението "клас B" показва минимална граница на провлачване от35 000 psi (241 MPa)и това е най-често използваният клас за общо обслужване на тръбопроводи, където не са необходими повишените изисквания на PSL2.
Производственият процес DSAW-известен също като LSAW (надлъжно дъгово заваряване под флюс)-е метод за заваряване с висока-интегритет, при който се прилагат както вътрешни, така и външни заварки, образувайкиединичен високо{0}}качествен заваръчен елемент. Този процес е специално предназначен затръби с голям-диаметър, дебели-стениизползвани при пренос на нефт и газ, водопроводи и структурни приложения.
Име Обяснение
| Част | Смисъл |
|---|---|
| API | Американски петролен институт |
| 5L | Спецификация за тръбопроводи, използвани в тръбопроводни транспортни системи |
| PSL1 | Ниво на продуктова спецификация 1 – стандартно ниво на качество с основни изисквания (без задължително изпитване на удар) |
| Степен Б | Клас въглеродна стомана с минимална граница на провлачване от 35 000 psi (241 MPa) |
| DSAW | Дву{0}}странно електродъгово заваряване под флюс – прилагат се вътрешни и външни заварки; заваръчната дъга е потопена в гранулиран флюс по време на заваряване |
| Известен също като | LSAW (надлъжно заваряване под флюс) – когато заваръчният шев минава надлъжно по дължината на тръбата |
Основни спецификации
| Атрибут | Описание |
|---|---|
| Стандартен | API 5L (46-то издание, в съответствие с ISO 3183) |
| Ниво на спецификация на продукта | PSL1 – стандартно ниво на качество |
| Степен | B (L245 в ISO нотация) |
| Минимална граница на провлачване | 241 MPa (35 000 psi) |
| Минимална якост на опън | 414 MPa (60 000 psi) |
| Производствен процес | DSAW (двустранно-заваряване под флюс) / LSAW (надлъжно заваряване под флюс) |
| Методи за формиране | JCOE(прогресивно образуване на J-C-O) илиUOE(Използване, отваряне, разширяване) |
| Гама размери | 406 mm до 1820 mm(16" до 72") OD – типично за DSAW |
| Дебелина на стената | 6,0 mm до 50 mm (до 75 mm за специални приложения) |
| Дължина | 6 m до 12 m стандарт; налични до 18м |
| Крайни завършвания | Гладки краища, скосени краища (ъгъл на скосяване 30 градуса), резба |
| Опции за покритие | Черна боя, лак, масло против -ръжда, FBE, 3LPE, епоксидна смола от въглищен катран |
Химичен състав (API 5L PSL1 клас B заварена тръба)
| елемент | Максимален % | Бележки |
|---|---|---|
| Въглерод (C) | 0.26% | Ниско съдържание на въглерод за добра заваряемост |
| Манган (Mn) | 1.20% | Осигурява сила |
| Фосфор (P) | 0.030% | Контролиран за заваряемост |
| Сяра (S) | 0.030% | Контролиран за издръжливост |
Забележка: PSL1 няма изискване за максимална граница на провлачване, въглероден еквивалент или задължително изпитване на удар.
Механични свойства (API 5L PSL1 клас B)
| Собственост | Изискване |
|---|---|
| Степен на провлачване (мин.) | 241 MPa (35 000 psi) |
| Граница на провлачване (макс.) | Не е посочено за PSL1 |
| Якост на опън (мин.) | 414 MPa (60 000 psi) |
| Якост на опън (макс.) | Не е посочено за PSL1 |
| Удължение | По API 5L формула (варира според дебелината на стената) |
| Въздействие на Шарпи | Не се изисква за PSL1– само PSL2 изисква задължително изпитване на удар |
Спецификации на размерите
| Параметър | Обхват/Толерантност |
|---|---|
| Външен диаметър | 406 mm до 1820 mm(16" до 72") – типичен диапазон на DSAW |
| Дебелина на стената | 6,0 mm до 50 mm (до 75 mm за специални приложения) |
| Толеранс на диаметъра | ±0,75% от определената OD (типична) |
| Толеранс на дебелината на стената | +15% / -12,5% от номинала (типично) |
| Дължина | 6 m до 12 m стандарт; налични до 18м |
| Извън--закръгленост | По-малко или равно на 1% от определената OD |
Наличен типичен размер (API 5L клас B DSAW):
| OD (инч) | OD (mm) | Диапазон на дебелината на стената (mm) |
|---|---|---|
| 16" | 406 | 6.0 - 14.0 |
| 20" | 508 | 6.0 - 16.0 |
| 24" | 610 | 6.0 - 18.0 |
| 30" | 762 | 7.0 - 21.0 |
| 36" | 914 | 8.0 - 24.0 |
| 40" | 1016 | 8.0 - 26.0 |
| 48" | 1219 | 9.0 - 28.0 |
| 56" | 1422 | 10.0 - 29.0 |
| 60" | 1524 | 10.0 - 29.0 |
| 64" | 1626 | 10.0 - 30.0 |
| 72" | 1820 | 10.0 - 30.0 |
Производствен процес на DSAW/LSAW
Двустранното заваряване под флюс (DSAW), известно още като надлъжно заваряване под флюс (LSAW), е високоефективен процес, използван предимно за стоманени тръби с голям-диаметър.
Описание на процеса
Заваръчната дъга е потопена в гранулиран флюспо време на заваряване, предпазвайки заваръчния шев от атмосферно замърсяване
Необходими са както вътрешни, така и външни заварки, обикновено се извършва в отделни процеси
Отделните заварки консумират част от другата, което води до aединичен високо{0}}качествен заваръчен елемент
Методи за формиране
| Метод | Описание | Типични диаметри |
|---|---|---|
| JCOE | Прогресивни стъпки на формоване J-C-O (J-форма → C-форма → O-форма), разширени след заваряване | 406-1626 mm (16"-64") |
| UOE | Плоча, пресована в U-форма, след това О-форма, разширена след заваряване | 508-1118 mm (20"-44") |
Стъпки на процеса
Избор на табела– Стоманени плочи, отговарящи на изискванията на API 5L PSL1 клас B
Подготовка на ръба– Ръбовете са скосени, за да се създаде V-образен канал
Формиране– Стоманените плочи се оформят в цилиндрични форми с помощта на преси JCOE или UOE
Заваряване с прихващане– Формованите плочи са заварени-заварени, за да поддържат формата
Двойно дъгово заваряване под флюс– Тръбен шев, заварен както на вътрешни, така и на външни повърхности
Студено разширение– Тръбата може да бъде разширена до 1,5% за постигане на крайния външен размер
Ултразвукова инспекция– Шевът се проверява чрез непрекъснато ултразвуково автоматично откриване на дефекти
Тест за хидростатично налягане– Всяка тръба се подлага на изпитване за хидростатично налягане (ако е посочено)
Довършителни работи– Крайна обработка, скосяване, покритие и маркиране според спецификациите
Изисквания за изпитване и инспекция (PSL1)
| Тип тест | Изискване | Бележки |
|---|---|---|
| Химичен анализ | За топлинна партида | Проверява ограниченията на състава според API 5L PSL1 |
| Тест на опън | На лот | Проверява провлачването и якостта на опън |
| Тест за сплескване | Задължително | Проверява пластичността и целостта на заваръчния шев |
| Тест за огъване | Задължително | Проверява целостта на заваръчния шев |
| Тест за удар на Шарпи | Не се изисква за PSL1 | Само PSL2 изисква задължително изпитване на удар |
| Хидростатичен тест | Всяка тръба (когато е посочена) | Проверка на целостта на налягането |
| Ултразвукова инспекция | 100% заваръчен шев | Стандартна практика за DSAW |
| Р-рентгенова инспекция | За "Т" стави | Там, където лентовите челни заварки пресичат спирални шевове |
| Проверка на размерите | 100% | Според стандартните допуски |
| Сертификат за изпитване на мелница | EN 10204 Тип 3.1B | Предоставя пълни резултати от теста |
Сравнение на PSL1 срещу PSL2 за степен B
| Характеристика | PSL1 степен B | PSL2 степен B | Значение |
|---|---|---|---|
| Въглерод (C) макс | 0.26% | 0.22% | PSL2 има по-строг контрол за по-добра заваряемост |
| Сяра (S) макс | 0.030% | 0.015% | PSL2 има 50% намаление – критично за здравината |
| Фосфор (P) макс | 0.030% | 0.025% | PSL2 има по-строги ограничения |
| Сила на провлачване | само 241 MPa мин | Диапазон 241-448 MPa | PSL2 определя максимума за предотвратяване на-прекомерна якост на материали |
| Якост на опън | само 414 MPa мин | Диапазон 414-758 MPa | PSL2 определя максимума за последователност |
| Съотношение-отношение-на опън | Не е посочено | По-малко или равно на 0,93 | PSL2 осигурява подходяща пластичност |
| Тестване на удар | Не се изисква | Задължително | PSL2 гарантира издръжливост при ниски-температури |
| Въглероден еквивалент | Не се изисква | Изчислено и контролирано | PSL2 осигурява добра заваряемост на място |
| NDT изисквания | Стандартен | По-строги | PSL2 осигурява по-добро откриване на дефекти |
| Типична употреба | Общо обслужване, водопроводи, не-критично | Критична услуга, кисела услуга, ниска температура |
Общи приложения
| Приложение | Описание |
|---|---|
| Пренос на нефт и газ | Наземни и офшорни тръбопроводи за суров нефт, природен газ и рафинирани продукти |
| Водопреносна мрежа | Общински и промишлени водопроводи с голям-диаметър |
| Разпределение на природен газ | Газови мрежи с ниско до средно{0}}налягане |
| Събиращи и поточни линии | Операции на нефт и газ нагоре по веригата |
| Структурни приложения | Пилоти, мостови опори, конструкция |
| Тръбопроводи за индустриални процеси | Рафинерии, химически заводи, производство на електроенергия |
Ключови предимства
| Предимство | Описание |
|---|---|
| Рентабилен- | PSL1 е по-икономичен от PSL2 – подходящ за общи приложения |
| Добра сила | 35 000 psi добив – стандартна базова линия за тръбопроводни приложения |
| Отлична заваряемост | Ниското съдържание на въглерод осигурява добра заваряемост на място |
| Възможност за голям диаметър | DSAW произвежда тръби от 16" до 72" OD – идеални за приложения с голям-диаметър |
| Висока цялост на заварката | Дву{0}}странното заваряване създава едно високо{1}}качествено заваряване със 100% UT инспекция |
| Широка наличност | Обикновено се съхранява от производители в цял свят |
| Двойна сертификация | Често двойно{0}}сертифицирани с ASTM A53 степен B за общи тръбопроводни приложения |
| Формиране на JCOE/UOE | Прецизна точност на размерите чрез усъвършенствани методи на формоване |
Опции за покритие
API 5L PSL1 клас B DSAW тръба може да се доставя с различни покрития за защита от корозия:
| Тип покритие | Най-добро за | Ключови характеристики |
|---|---|---|
| 3LPE (3-слоен полиетилен) | Вкопани тръбопроводи | Най-често срещаните; отлична защита от корозия, висока устойчивост на удар |
| FBE (Fusion Bonded Epoxy) | Нефтопроводи и газопроводи | Силна адхезия, химическа устойчивост |
| Катран епоксид | Морска среда | Тежко{0}}защита |
| Лак/масло против-ръжда | Временна защита | Краткосрочна-защита от корозия по време на транспорт |
| Битумно покритие | Погребан сервиз | Разходо{0}}ефективна защита |
| Покритие с черно масло | Стандартно покритие на мелницата | Временна защита |
Крайни завършвания
Наличните крайни лечения включват:
Гладки краища (PE)– стандарт за повечето приложения
Скосени краища (BE)– за полеви заварки (30 градуса ъгъл на скосяване)
Краища с резба– за механични връзки
Международни приближения
| Стандартен | Еквивалентен клас | Бележки |
|---|---|---|
| ASTM A53 | Степен Б | Подобна граница на провлачване |
| ASTM A106 | Степен Б | Подобна химия (безпроблемно) |
| EN 10217-1 | P235TR1 / P235TR2 | Подобна сила |
| GB/T 9711 | L245 | китайски еквивалент |
| ISO 3183 | L245 | Еквивалент на международен стандарт |
| JIS G3454 | STPG410 | Японски еквивалент |
Важни съображения
1. Избор на PSL1 срещу PSL2
PSL1: Подходящо за общо обслужване, водопроводи, не-критични приложения, където не се изисква-ниска температурна издръжливост
PSL2: Изисква се за ниско{0}}температурно обслужване (под 0 градуса), кисело обслужване (H₂S среда), регулирани тръбопроводи (FERC, DOT) и критични приложения
2. PSL1 Степен B е степента „Работно конче“.
Клас B PSL1 е най-често посочваният клас за общо обслужване на тръбопроводи, предлагащ най-добрия баланс на здравина, заваряемост и цена.
3. Ограничения на размера на DSAW
Производството на DSAW за степен B обикновено се предлага от16" до 72" OD
По-малки диаметри (под 16") обикновено се произвеждат чрез ERW или безшевни методи
4. Изпитване на удар
PSL1 правинеизискват изпитване на удар на Шарпи по стандарта. Ако се очаква ниска{1}}температурна услуга, помислете за определяне на изпитване за удар като допълнително изискване или за надграждане до PSL2.
5. Проверка-от трета страна
Наличните услуги за проверка включват SGS, BV, Lloyds
6. Сертификат за изпитване на мелница
Обикновено се предоставя катоEN 10204 Тип 3.1Bс пълни резултати от теста
Възможна-проверка от трета страна при поискване
7. Заваряемост
Ниското съдържание на въглерод (По-малко или равно на 0,26%) осигурява отлична заваряемост
Подходящ за всички стандартни методи на заваряване (SMAW, GTAW, GMAW, SAW)
За повечето дебелини не се изисква термична обработка след{0}}заваряване
Резюме
API 5L PSL1 клас B двустранна стоманена тръба с електродъгово заваряване под флюс (DSAW/LSAW)е стандартният работен кон за-приложения за тръби с голям диаметър. С минимална граница на провлачване от35 000 psi (241 MPa)и якост на опън на60 000 psi (414 MPa), този материал предлага надежден баланс на здравина, заваряемост и-ценова ефективност за общо обслужване на тръбопроводи.
Ключови характеристики:
Стандарт на материала: API 5L PSL1 Клас B – най-често срещаният клас за общо обслужване на тръбопроводи
Граница на провлачване: минимум 241 MPa (35 000 psi) – базова линия за класове API 5L
Ниво на качество PSL1: Няма задължително изпитване на удар; стандартни изисквания за общо обслужване
Производство на DSAWпроизвежда тръби от16" до 72" ODс дебелина на стената до50 мм
Двустранно-заваряванесъздава единичен високо{0}}качествен заваръчен елемент
Формиране на JCOE или UOEМетодите гарантират прецизна точност на размерите
100% ултразвукова проверкана заваръчния шев гарантира качество
Отлична заваряемостс ниско съдържание на въглерод (По-малко или равно на 0,26%)
Рентабилно-– най-икономичният избор за тръби с голям{0}}диаметър
Двойна сертификацияпредлага се с ASTM A53 клас B
Често срещаните приложения включват:
Нефто- и газопроводи
Водопровод
Разпределителни мрежи за природен газ
Събирателни и поточни линии
Структурни приложения (пилоти, подпори на мостове)
Тръбопроводи за индустриални процеси
При поръчка посочете:API 5L PSL1 клас B, DSAW/LSAW (дву-странно/надлъжно електродъгово заваряване под флюс), размер (OD x WT), дължина, крайно покритие (обикновено/скосено), изисквания за покритие и сертификат за изпитване на мелница съгласно EN 10204 тип 3.1B.
За приложения, изискващи гарантирана издръжливост при ниски-температури, по-строги химични контроли или способност за кисело обслужване, посочетеAPI 5L PSL2 клас Bвместо това.





